VELKOMMEN

VELKOMMEN

Velkommen til klinikkens hjemmeside!

Her kan du finde information om vores åbningstider, telefontider og meget mere.

Elektronisk tidsbestilling,
elektronisk receptfornyelse og
elektronisk henvendelse til klinikken kan foretages via E-KONS LOGIN-knappen ud for den læge, man vil booke en tid hos.

 

Telefonisk tidsbestilling 

Tlf nr. 45162990 hver dag mellem 8 - 12

OBS: telefontider i december:

Mandag - torsdag: kl. 8-12

Fredag: LUKKET

 

Drop-in for vores lyspatienter i åbningstiden:

Mandag kl. 07.30-12.00 og kl. 12.30-14.45

Tirsdag kl. 07.30-12.30 og kl. 13.15-17.45

Onsdag kl. 07.30-12.00 og kl. 12.30-15.45

Torsdag kl. 07.30-12.00 og kl. 12.30-15.45

Fredag kl. 07.30-12.00 og kl. 12.30-14.45

 

Husk!
Der skal være fremsendt henvisning fra egen læge før gruppe-1-patienter kan få tildelt tid til behandling i klinikken. Henvisningen gælder for den lidelse, lægen har bedt om vurdering af.

Der kræves ikke henvisning for gruppe-2-patienter.
 
Patienter, som selv ønsker at betale, kan behandles mod et vederlag.

Vedr. fjernelse af modermærke mm.: 
Operation 1. dag kan ikke forventes. Vi vurderer det altid først.
Vi laver ikke kosmetiske operationer. 
Vi opererer ikke børn under 15 år.  

Pr. 1 september. 2019 starter vores nye speciallæge David Bregnbak, ph.D 
Pr. 1 oktober  2019 starter vores nye uddannelselæge Silje Haukali Omland, ph.D

Se venligst klinikkens privatlivspolitik under praktisk information, tilsynsrapport inden dit 1. besøg hos hudlægerne 

UDEBLIVELSER OG AFBUD

Udeblivelser og afbud:
Der opkræves gebyr ved udeblivelse uden afbud senest 1 døgn før aftalt tid.
Afbud kan ske via hjemmesiden eller pr telefon.
Gebyrer ved udeblivelse uden afbud:
250 kr hvis man udebliver fra konsultation
500 kr hvis man udebliver fra operation/laser

 

OBS
Vi behandler ikke almindelige hånd- og fodvorter, men her kan du finde en vejledning til af behandling af vorter - Se HER


UNDERSØGELSER

Hudlægeklinikken i Det Gamle Apotek kan bl.a. tilbyde flg. undersøgelser:

  • Allergiudredning i form af  RAST test (blodprøve): standardserie, latex og fødevarepanel
  • Biopsi ved vanskeligt diagnostiserbare hudsygdomme.
  • Diagnostisering af hudcancer
  • Eksemudredning i form af lappetest (epicutantest) inkl. udvidede specialserier og lappetest med egne produkter
  • Laserbehandling af rosacea (se under vejledninger) 
  • Udredning af bindevævssygdomme
  • Udredning og udfærdigelse af speciallægeerklæring ved erhvervsbetingede hudsygdomme.
  • Undersøgelser af modermærker med dermatoskopi
  • Undersøgelser for bakterier inkl. Wood-light samt virus- og svampe i hudsygdomme
  • Udredning af hårtab
  • Venerologisk undersøgelse

BEHANDLINGER

Hudlægeklinikken i Det Gamle Apotek kan tilbyde følgende behandlinger:

  • Eksembehandling
  • Psoriasisbehandling
  • Sårbehandling, inkl. skinnebenssår
  • Operation af mindre hudtumorer
  • UVB lys (smalspektret, TL01) helkrops
  • UVB lys (smalspektret TL-01) hænder og fødder
  • Photodynamisk terapi (PDT) af forstadier til hudkræft og overfladisk hudkræft
  • Behandling af vandvorter (molluskler)
  • Behandling af øget svedtendens ved iontoforese
  • Frysebehandling af hudsygdomme med flydende kvælstof (kryoterapi)
  • Dermojet-behandling (indsprøjtning ved tryk i neglevolde) til neglesygdomme og fortykkede ar.
  • Laser og IPL( intense pulse light) af karforandringer relateret til hudsygdomme.( vi laver ikke kosmetiske
  • behandlinger og vi tilbyder ikke laserbehandling til børn under 15 år.)

FERIE

Klinikken holder lukket på følgende datoer (begge dage inkl.)

Efterårsferie
Juleferie 20.12.19-02.01.20
Påskeferie 09.04.20-14.04.20
Store Bededag 08.05.20-10.05.20
Kr. Himmelfartsdag 21.05.19-24.05.20
Grundlovsdag 05.06.2020
Pinseferie 01.06.2020
Sommerferielukket 06.07.20-27.07.20

 

HANDICAP FORHOLD

Klinikken har handicapadgang og handicapindretninger.

HUDLÆGERNE

RIKKE SKØT CVETKOVSKI

Speciallæge i hudsygdomme (dermato-venerologi), ph.d.

Klik på E-KONS LOGIN knappen for at booke tid, bestille medicin eller skrive til lægen.

LINE SIMMELSGAARD

Speciallæge i hudsygdomme (Dermatologi & venerologi)
 

Klik på E-KONS LOGIN knappen for at booke tid, bestille medicin eller skrive til lægen.

VEJLEDNING TIL FØRSTE GANG LOGIN

Kære patient

I forbindelse med overgang til nyt IT system, så skal du som patient oprette jer som bruger på vores patientportal. Du skal gøre som følger:

Klik på E-KONS LOGIN ud for den læge du ønsker, og du vil dernæst komme til Login-siden.

Du skal nu oprette dig som ny bruger:

  1. Klik på Opret ny bruger
    • Udfyld alle felterne 
  2. Adgangskoden skal som minimum bestå af 4 tal eller bogstaver
  3. Klik på Send

Du er nu oprettet som bruger.

Skriv dit CPR.nr. samt den adgangskode, du har valgt.
Du vil nu komme til ny side.
Her skal du taste den sikkerhedskode, du modtager på mail.


Glemt adgangskode:
Har du glemt dinadgangskode, klik på lægens E-KONS LOGIN-knap, og klik dernæst på Glemt password.
Du vil nu modtage en mail med ny adgangskode.
Når du er logget ind, kan du selv oprette en ny kode under Ret kontaktoplysninger.